Jak gry zmieniają nasz mózg?

www baby komputer

Boisz się, że twoje dziecko za dużo czasu „bezmyślnie” spędza przy tablecie lub komputerze?
Marzysz, by wzięło się za naukę albo inną pożyteczną czynność?
To poznaj, co na podstawie badań odkryli naukowcy. To dotyczy każdego – dzieci i dorosłych. Ciebie również.
Wiesz dlaczego gry wciągają? Bo są tak zaprojektowane, by budziły ciekawość, bawiły, dawały graczowi możliwość wygrywania i doskonalenia się. Nawet jeśli raz nie uda się przejść jakiegoś zadania, jest możliwość podejścia do niego w następnym momencie lub później jeszcze raz i… zrobienia go!
Jane McGonigal – projektantka gier i amerykańska badaczka wykorzystała mechanizm gry do przyspieszonego i trwałego uczenia umysłu w obliczu poważnych realnych problemów. Przetestowała go najpierw na samej sobie podczas trudnej rehabilitacji po wstrząśnieniu mózgu. Jej projekt „SuperBetter” objął już ponad pół miliona przebadanych graczy, którzy poprzez „zabawę” zmienili swoje życie, pokonali coś, co stanowiło dla nich wcześniej problem. Nauczyli się nowych strategii i postaw – „mogę i chcę podejmować wyzwania na przyszłość”.
Bycie graczem oznacza ciekawość i otwartość na rozmaite strategie, po to, by odkryć, co sprawdza się najlepiej. Oznacza też wzmacnianie odporności, by stawiać czoła wyzwaniom. Gry aktywują w mózgu obszar odpowiedzialny za rozwój.
Dzięki temu uczymy się umiejętności znajdowania swoich mocnych stron, zdobywania supermocy, opracowywania różnych strategii walki ze słabościami – „czarnymi charakterami”, pozyskiwania sojuszników i nastawienia na zwycięstwo, mimo tego, że zdarzają się porażki.
Spójrz, jaką kreatywność i elastyczność psychiczną kształtuje takie podejście.
Każde wykonane zadanie, choćby najmniejsze i tylko jedno dziennie, buduje poczucie sprawczości.
Czy jako rodzic też wzmacniasz w ten sposób siebie i dziecko, by chciało się chcieć?

Mam propozycję, wprowadź grę w życie. Pobaw się i zobacz, jak to działa.
Każdego dnia przez następny miesiąc, niech inny domownik wymyśla DROBNE zadanie-wyzwanie, które ma sens dla osoby – wykonawcy zadania i sprawi że stanie się zdrowsza, szczęśliwsza albo silniejsza. Tak, by dało się je zrealizować w ciągu 24 godzin. Nie zaczynaj od wielkich rzeczy, ważna jest wygrana i zadowolenie z niej.
Podpowiedzieć ci pierwsze zadanie? Podziękuj sobie za jedną rzecz zrobioną dziś dla siebie lub kogoś innego, w drugim zadaniu możesz podziękować komuś innemu. Jak już to zrobisz, proszę podziel się na naszym Facebooku efektem.
To jak, wchodzisz do gry?

cofnij